Szukaj
Close this search box.
Szukaj
MPK logo

Nowa wizja komunikacji

W Zduńskiej Woli odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości komunikacji miejskiej.

W spotkaniu tym uczestniczyli: Pan Marcin Gromadzki – Public Transport Consulting, Prezydent Konrad Pokora jako włodarz miasta, włodarze gmin ościennych oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Nadzoru Właścicielskiego i Prezes MPK sp. z o.o. – Pan Michał Płatek.

Poruszona została, nowa koncepcja funkcjonowania komunikacji miejskiej i przewozów podmiejskich w naszym regionie.

Pojawił się także temat czterech nowych autobusów elektrycznych, które w niedalekiej przyszłości wyjadą na ulice naszego ukochanego miasta, bo czystość planety oraz zdrowie Państwa i naszych przyszłych pokoleń jest dla nas bardzo ważne.

Zapraszamy do lektury relacji z tego spotkania autorstwa Pana Marcina Gromadzkiego.

„Co łączy Gdynię ze Zduńską Wolą? Gdyński kontrakt na 24 elektrobusy oznacza jeden taki pojazd na każde 10 tys. mieszkańców i dokładnie tyle samo lada moment zamówi też Zduńska Wola. Pomimo że – w kontekście Gdyni – będą to tylko 4 autobusy elektryczne, to ich liczba w stosunku do liczby ludności miasta uplasuje się identycznie.

Trzy z nabywanych autobusów obsłużą nową superlinię 1 (na nowej trasie, przez wszystkie osiedla, z kursami w takcie co 30 minut) oraz wieczorno-weekendową nową linię 5, zastępującą nowe linie podstawowe 2, 3 i 4 w porach mniejszej intensywności obsługi komunikacyjnej.

Drugą wspólną cechą Gdyni i Zduńskiej Woli jest bardzo poważne i partnerskie podejście włodarzy obu miast do komunikacji miejskiej. W Gdyni Pan Prezydent Wojciech Szczurek poświęcił wczoraj sporo swojego cennego czasu na uczestnictwo w podpisaniu umowy z dostawcą autobusów elektrycznych i na podpisanie listu intencyjnego, mówiąc przy tym dużo o doniosłości wydarzenia i znaczeniu komunikacji miejskiej dla włodarzy miasta.

W Zduńskiej Woli Pan Prezydent Konrad Pokora przeznaczył z kolei cały dzień na uczestnictwo w spotkaniu poświęconym przyszłości komunikacji miejskiej – także w kontekście zmian w uwarunkowaniach realizacji przewozów podmiejskich – wynikających z obowiązujących przepisów prawa, faworyzujących przewozy w formule innej niż komunikacja miejska.

W spotkaniu tym uczestniczyli również włodarze gmin ościennych oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Nadzoru Właścicielskiego i Prezes MPK sp. z o.o. – Pan Michał Płatek.

Gminom ościennym spodobała się koncepcja funkcjonalnego oddzielenia mającego funkcjonować w sztywnym takcie częstotliwości segmentu linii dedykowanych obsłudze miasta (nowe linie 1-5) od przewozów podmiejskich i przeznaczenia tym ostatnim nowego segmentu linii o numeracji od 11 – z możliwością dowolnej gmin ingerencji w rozkład jazdy. Zaproponowano przy tym, że segment ten obsługiwać będzie czwarty z nabywanych autobusów elektrycznych – aby mieszkańcy gmin podmiejskich także mogli skorzystać z najnowszych nabytków Spółki.

Partnerstwo w ramach obszaru funkcjonalnego Zduńskiej Woli jest naprawdę budujące.

PS. Wczorajsze trójmiejskie media opublikowały informację, że Gdańsk zamierza inwestować w 20-45 autobusów elektrycznych, w tym 3 minibusy, w kolejnym naborze programu „Zielony transport publiczny”, o ile zostanie ogłoszony. O 3-4 minibusach elektrycznych, stanowiących uzupełnienie oferty realizowanej standardowej wielkości taborem – finansowanych z tego samego źródła – myśli także Zduńska Wola. Tym razem mamy więc cechę wspólną tego miasta z… Gdańskiem.”

Źródło: Marcin Gromadzki Public Transport Consulting

Inne artykuły

ROZKŁAD JAZDY MPK Zduńska Wola ZINTEGROWANY Z SERWISEM Google Maps

Z przyjemnością informujemy, iż rozkłady jazdy MPK w Zduńskiej Woli zostały udostępnione w najpopularniejszym na świecie systemie map internetowych firmy Google. Odtąd, pasażerowie planując w serwisie maps.google.pl podróż między dowolnymi punktami, mogą już wybrać jako środek transportu również nasz autobus.

Ważne wiadomości dotyczące 2 i 3 maja 2024r.

W dniu 02.05.24 autobusy kursują jak w dni nauki szkolnej, natomiast kasa i biura MPK będą nieczynne.
W dniu 03.05.24 możliwe utrudnienia w ruchu na ul Łaskiej i Kościelnej w godz. 11.45 -13,00 w związku z obchodami Narodowego Święta 3 Maja

Przejdź do treści