Autobusy elektryczne w Zduńskiej Woli

Prawie 8,5 mln zł dotacji unijnych pozyskało zduńskowolskie MPK na zakup autobusów elektrycznych. To kolejna proekologiczna inwestycja miejska.

– Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko. Mamy przemyślaną strategię wprowadzania do floty nowych autobusów elektrycznych. Zaczynamy audyt, by określić na jakich trasach sprawdzą się nowe pojazdy i które kursy powinny obsługiwać, by maksymalnie wykorzystać ich możliwości – mówi Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli. Urząd Miasta podszedł do inwestycji strategicznie. W 2019 r. na wniosek prezydenta Rada Miasta podjęła uchwałę o dokapitalizowaniu spółki, by w ogóle mogła ona wystartować w konkursie o unijny grant.

Do floty zduńskowolskiego MPK dołączą cztery autobusy na prąd. Pojazdy będą miały 12 metrów długości i pomieszczą 75 pasażerów. Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Dzięki unijnej dotacji powstanie też zadaszona stacja ładowania. Pierwsze pojazdy wyjadą na zduńskowolskie ulice pod koniec 2021 r.

– Pozyskujemy coraz więcej finansowania zewnętrznego na realizację priorytetowych projektów. Dzięki temu miejski budżet inwestycyjny może udźwignąć jednocześnie modernizację dróg, budowę nowych obiektów sportowych czy dalsze upiększanie Kępiny. Teraz możemy też zakupić nowoczesne autobusy – wymienia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Pojazdy na prąd zastąpią najstarsze autobusy we flocie MPK. Zmniejszy to emisję spalin, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w Zduńskiej Woli.

To kolejna proekologiczna inwestycja miejska. Od dwóch lat urząd dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców węglowych w ramach programu Stop Smog. Trwa też lub przygotowywana jest modernizacja kamienic przy ul. Łaskiej, Sieradzkiej i Dąbrowskiego, które zostaną przyłączone do ciepłociągu. W przyszłym roku ciepło sieciowe popłynie też do budynków wielorodzinnych w Karsznicach. Urząd pozyskał ponadto finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wymianę niemal trzech tysięcy starych latarnianych opraw sodowych na energooszczędne LED.

Źródło: https://zdunskawola.pl/autobusy-elektryczne-w-zdunskiej-woli/

Inne artykuły

Szanowni Pasażerowie!

Wprowadzamy dla Was realne zmiany w transporcie publicznym. Nieemitujące spalin, ciche i nowoczesne autobusy elektryczne już w tym roku na stałe dołączą do miejskiej floty, podnosząc jakość podróżowania pasażerów komunikacji publicznej.

UWAGA – rozkład feryjny !!!

Drodzy uczniowie, życzymy Wam wspaniałej przerwy zimowej.
BAWCIE SIĘ DOBRZE I WRACAJCIE DO NAS CALI I ZDROWI.
Reszcie Pasażerów przypominamy, że od poniedziałku 16.01.23 do piątku 27.01.23 autobusy jeżdżą według rozkładu feryjnego.

UWAGA PASAŻEROWIE

Od dnia 11 stycznia wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu, w obu kierunkach, na ul. Spółdzielczej w Karsznicach, z powodu prac remontowych na drodze.

UWAGA PASAŻEROWIE!!!

Od 01.01.2023 r. zostały uruchomione dodatkowe przystanki dla wspólnej linii Z obsługiwane przez MPK Sieradz i MPK Zduńska Wola. Dodatkowo na rozkładach umieszczona jest linia Z z literą „X”, oznaczającą kurs Linii EKSPRES

Przejdź do treści