– Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko. Mamy przemyślaną strategię wprowadzania do floty nowych autobusów elektrycznych. Zaczynamy audyt, by określić na jakich trasach sprawdzą się nowe pojazdy i które kursy powinny obsługiwać, by maksymalnie wykorzystać ich możliwości – mówi Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli. Urząd Miasta podszedł do inwestycji strategicznie. W 2019 r. na wniosek prezydenta Rada Miasta podjęła uchwałę o dokapitalizowaniu spółki, by w ogóle mogła ona wystartować w konkursie o unijny grant.
Do floty zduńskowolskiego MPK dołączą cztery autobusy na prąd. Pojazdy będą miały 12 metrów długości i pomieszczą 75 pasażerów. Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Dzięki unijnej dotacji powstanie też zadaszona stacja ładowania. Pierwsze pojazdy wyjadą na zduńskowolskie ulice pod koniec 2021 r.
– Pozyskujemy coraz więcej finansowania zewnętrznego na realizację priorytetowych projektów. Dzięki temu miejski budżet inwestycyjny może udźwignąć jednocześnie modernizację dróg, budowę nowych obiektów sportowych czy dalsze upiększanie Kępiny. Teraz możemy też zakupić nowoczesne autobusy – wymienia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
Pojazdy na prąd zastąpią najstarsze autobusy we flocie MPK. Zmniejszy to emisję spalin, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w Zduńskiej Woli.
To kolejna proekologiczna inwestycja miejska. Od dwóch lat urząd dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców węglowych w ramach programu Stop Smog. Trwa też lub przygotowywana jest modernizacja kamienic przy ul. Łaskiej, Sieradzkiej i Dąbrowskiego, które zostaną przyłączone do ciepłociągu. W przyszłym roku ciepło sieciowe popłynie też do budynków wielorodzinnych w Karsznicach. Urząd pozyskał ponadto finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wymianę niemal trzech tysięcy starych latarnianych opraw sodowych na energooszczędne LED.
Źródło: https://zdunskawola.pl/autobusy-elektryczne-w-zdunskiej-woli/