Szukaj
Close this search box.
Szukaj
MPK logo

Artykuł

Mój przyjazd do Zduńskiej Woli zbiegł się z rozpoczęciem testów autobusu elektrycznego Rafako EBUS. Wybór Zduńskiej Woli nie jest przypadkowy...

Zapraszamy do przeczytania artykułu, jaki pojawił się 12 grudnia br. na profilu FB – Marcin Gromadzki Public Transport Consulting.

„Z racji permanentnego braku czasu, niestety z pewnym opóźnieniem relacjonuję różne wizyty w ciekawych miejscach w kraju.
Mój przyjazd do Zduńskiej Woli zbiegł się z rozpoczęciem testów autobusu elektrycznego Rafako EBUS. Wybór Zduńskiej Woli nie jest przypadkowy – w dniu 3 grudnia Marszałek Województwa Łódzkiego podpisał umowę na dofinansowanie kwotą 8,5 mln zł zakupu dla MPK sp. z o.o. w Zduńskiej Woli czterech standardowej wielkości autobusów elektrycznych – wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania. Dotacja pozwoli na pokrycie aż w 85% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Być może właśnie dlatego widoczna na pierwszym zdjęciu Pani Anna Madalińska – Główna Księgowa Spółki – przygląda się elektrobusowi z sympatią, a Pan Michał Płatek – Prezes Zarządu MPK sp. z o.o. (drugie zdjęcie) – pogrążył się w zadumie. Przed widoczną na kolejnym zdjęciu ekipą stoi zadanie zaplanowania eksploatacji autobusów elektrycznych, wstępnie przewidzianych na linie 3 (Długa/Pętla Wola – Dworzec PKP – Marżynek) i 5 (Długa/Pętla Wola – Dworzec PKP – Sędziejowice).
W serwisie internetowym Spółki opisana jest bardzo ciekawie historia komunikacji miejskiej w Zduńskiej Woli. Uruchomiono ją w lipcu 1972 r. (miałem już wówczas miesiąc!) w strukturach PKS, na pięciu liniach. Dopiero od 1 stycznia 1982 r. zduńskowolska komunikacja miejska stała się jedynym z zadań WPKM w Sieradzu. Wówczas też uruchomiono obecną bazę firmy przy ul. Sieradzkiej.
W ramach przedsiębiorstwa wojewódzkiego zaplanowano różne linie łączące poszczególne miasta województwa, w tym Zduńską Wolę z Sieradzem (linia E), Łaskiem (linia B) i z Szadkiem (linia H). Sieć komunikacyjną planowano więc od początku jako ponadmiejską – miała ona za zadanie także skomunikować ze Zduńską Wolą (i z jej licznymi zakładami pracy) szereg miejscowości w gminach sąsiednich.
Po rozpadzie WPKM, od 1993 r., MPK w Zduńskiej Woli jest przedsiębiorstwem odrębnym, stanowiącym własność zduńskowolskiego samorządu, początkowo jako zakład budżetowy, a od lutego 1995 r. – jako spółka z o.o. ze 100% udziałem Miasta Zduńska Wola.
W 2020 r. rozbudowana sieć połączeń obsługuje gminę Miasto Zduńską Wolę (linie: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 10, 11, Z i Ex), Gminę (wiejską) Zduńska Wola (linie: 2, 6 ,7, 10 i 11), Miasto i Gminę Szadek (linie 10 i 11), Gminę Zapolice (linie: 2, 3 i 6) oraz Gminę Sędziejowice (linia 5). Ze względu na pandemiczny spadek mobilności mieszkańców i związane z tym pogorszenie odpłatności usług przewozowych oraz możliwości uruchomienia alternatywnych wobec komunikacji miejskiej przewozów z dofinansowaniem zewnętrznym – dwie z gmin obsługiwanych gmin zrezygnowały od stycznia 2021 r. z obsługi komunikacyjnej. Obecną siatkę połączeń można jednak poznać dzięki załączonym do posta mapkom.
Zduńska Wola, na dzień 1 stycznia 2020 r. wg GUS licząca 41 686 mieszkańców, zajmowała pod tym względem 105. miejsce w kraju. Pod względem powierzchni, licząc 2 457 kilometrów kwadratowych, miasto zajmowało dopiero 231. miejsce – a więc wydaje się dość zwarte – ale duże osiedle, Karsznice, zlokalizowane jest peryferyjnie w południowo-wschodniej części miasta i oddziela je od reszty spory obszar pozbawiony intensywnej zabudowy. Sytuacja ta rodzi potrzeby transportowe mieszkańców.
Być może dlatego, przed uruchomieniem komunikacji miejskiej, na 6-kilometrtowym dystansie pomiędzy stacjami Karsznice Płd., Karsznice i Zduńska Wola, bardzo intensywnie kursowały pociągi. Wg rozkładu jazdy obowiązującego od maja 1972 r., którego skan zamieszczam, pomiędzy Karsznicami a Zduńską Wolą przewidziano aż 27 par pociągów, kursujących także w środku nocy. Od września 2002 r. pociągi pasażerskie w tej relacji nie kursują.
Pozostałe osiedla miasta z dość intensywną zabudową wielorodzinną (Południe, Zachód, Panorama, Tysiąclecia i Łaska-Osmolin) są położone dość blisko ścisłego centrum i na zmianie oferty związanej z elektryfikacją wybranych linii oraz rezygnacją z obsługi komunikacyjnej przez wybrane gminy, mogą tylko zyskać…

Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1474818582711064&id=300062840186650

Inne artykuły

Tydzień Elektromobilności 2024

-> W sobotę 🎯21.09.2024 r. 🎯 – darmowe autobusy, łakoć i wystawa na Kępina MotoShow -> W niedzielę 🎯 22.09.2024 r. 🎯 w dniu obchodów Światowego Dnia bez Samochodu – darmowe przejazdy na wszystkich liniach -> Od 🎯 16.09.2024 r. do 18.10.2024 r. 🎯 – konkurs

Przebudowa Placu Wolności – OBJAZDY

Od 9 września 2024 roku do odwołania (planowo listopad 2025 roku) będzie obowiązywał szereg objazdów związanych z inwestycją prowadzoną pod nazwą „Zielona transformacja śródmieścia miasta – przebudowa placu Wolności w celu uspokojenia ruchu w centrum Zduńskiej Woli”. Szczegóły objazdów wraz z mapkami znajdą Państwo poniżej.

Przejdź do treści